Scroll down

Our last
News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas in pulvinar neque. Nulla finibus lobortis pulvinar.

Yemek Fotoğrafçılığı

Ünlü fotoğrafçı Henri Cartier Bresson’un dediği gibi: ‘fotoğraf çekmek, kafayı gözü ve yüreği aynı nişan çizgisine yerleştirmek demektir.’ Instagram’da ya da başka bir sosyal mecrada eğer yaptığınız yemeğin tadı kadar görüntüsünü de iyi yakalamak istiyorsanız birkaç küçük ipucuna dikkat etmeniz gerekiyor.

360 DERECE DÖNDÜRÜN
Tabak karşınıza geldiğinde, hemen fotoğraf makinesine davranmayın. Önce tabağı şöyle bir kendi etrafında döndürün ve en iyi gözüktüğü açıyı bulun.

45 DERECELİK AÇI SAMİMİ GÖRÜNECEKTİR
Yemeği tepeden çekmek yerine, sizin de ona baktığınız açı olan 45 derecelik açı ile çekmeyi deneyin. Genelde daha samimi sonuçlar verir.

GÜN IŞIĞINDAN FAYDALANIN

Gün ışığı fotoğraf için en verimli saattir. Eğer bir restorandaysanız cam kenarında bir masaya geçin. Evdeyseniz ışığı en iyi kullanabileceğiniz alana geçin.

 

KARANLIK KISMA MÜDAHALE EDİN
Cam kenarına bile geçseniz, tabağınızın ışık alan tarafı daha aydınlık, diğer tarafı ise daha karanlık olacak. Bunun için beyaz bir yansıtıcıya ihtiyacınız var. Bu, beyaz renk bir peçete, kağıt olabilir. Karanlıkta kalan kısma beyaz yansıtıcınızı koyun ve oranın da biraz ışık almasını sağlayın.